Karadeniz’deki Gaz Keşfi Doları Etkiler Mi?

Karadeniz’deki Gaz Keşfi Doları Etkiler Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eylül ayında yaptığı duyuru ile Türkiye, Karadeniz açıklarında 325 milyar metreküp hacminde bir gaz yatağı keşfetmiş oldu. Uzun yıllardan beri özellikle son yıllarda yapılan jeofizik mühendislerinin sismik çalışmaları, denizlerde gaz hidrat ve petrol araştırmasına ivme kazandırdı.
Türkiye kendi sismik gemileri ile yaptığı çalışmalar sonucu hem Akdeniz hem de Karadeniz dolaylarında gaz rezervuarı aramakta. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan bulunan gazın rezerv miktarını artı 85 milyar metreküp olarak güncelledi. Uzmanların yaptığı hesaplamalar sonucu bu rezerv Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını 3 yıl boyunca sağlar nitelikte.
Bunun sonucunda insanlar Karadeniz’deki gaz keşfi doları etkiler mi sorusunu sormaya başladı. Bunun nedeni ise bulunan gaz rezervinin tarihi bir miktarda olması ve Türkiye’nin deniz aşırı olarak bulduğu ilk doğalgaz rezervi olmasıdır.

karadeniz-gaz-dolar

karadeniz-gaz-dolar

Doların fiyatlanması bir çok parametreye dayalı olarak gerçekleşir. Bunlardan en önemlisi ise ülkenin ihracat ve ithalatının dengesidir. Rusya ile zamanında yapılan karşılıklı anlaşma sonucunda doğalgazı maalesef Avrupa ülkelerinden daha pahalıya satın alıyoruz. Bu anlaşma yakın bir zamanda son bulacak. Bunun son bulması daha ucuz bir gaz ithal edilmesi ile paralel olarak dolarda pozitif bir etki yaratabilir.

Bulunan gaz derin bir noktadan çıkarılacak. Gaz hidratların çıkarılması belirli rezervuar tekniklerine dayanır. Yerin altında çok değerli bir rezerviniz olsa bile onun ekonomiye kazandırılması için gereken harcama gerçek değerini aşarsa bir anlam ifade etmez. Burada önemli nokta şu ki Türkiye bu gaz rezervini yüzde yüz verimle çıkarabilir mi? Türkiye son yıllarda çok kaliteli yerbilimleri alanında nitelikli mühendislere sahip bir noktada. Bu rezervin yüksek verimle ülkeye kazandırılması bir zincirden kurtulmak anlamına gelecek.

dolar-gaz-haber

dolar-gaz-haber

Karadeniz’deki gaz keşfi doları etkiler mi sorusu bir çok yönüyle irdelense de yine de bazı kafa karıştırıcı soruları beraberinde getiriyor. Ülkemizin gaz gibi önemli enerji ithalatındaki zincirlerini kırması ekonomik özgürlüğümüz adına büyük bir adım anlamına geliyor. Bir kaç yıl içerisinde çıkarılacak olan bu gaz rezervi üzerine gelecek yeni keşifler ile dolardaki yükselen ivmeyi ters yöne çevirebiliriz. Umarız ki ülkemiz jeofizik mühendisleri yeni rezervler bularak dolar bağımlılığımızı kırmamızda büyük yardımda bulunmuş olurlar.

Bir önceki yazımız olan Pandemi, Dolar Ve Yeni Ekonomik Düzen başlıklı makalemizde dolar pandemi ve korona virüs dolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir