Ekim Ayı Borsadaki Tarihi Artış

Son günlerin trend konusu dolardaki artış iken bir haftadır Ekim ayı borsadaki tarihi artış konuşuluyor. Günlerden beri rekor üzerine rekor kıran borsa, yatırımcıların umut kaynağı olarak gözüküyor.

2010-2019 yılları arası borsamızdaki yatırımcıların sayısı 50 bin civarı artmıştı. Borsadaki yatırımcılar ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde bunların yerleşik küçük yatırımcılar olduğu ilk göze çarpan nokta olarak karşımıza çıkıyor. Durumun asıl kritik noktası ise bu borsa varlıklarının yüzde doksanına yakınını yalnızca yüzde birlik bir kesim elinde bulunduruyor. Bu borsadaki dengesizliğin bir diğer boyutu durumunda.

borsa-ekim-haberi

borsa-ekim-haberi

Borsanın değer kazanması ve rekor üzerine rekor kırması yalnızca yüzde birlik bu seçkin kesmi ilgilendiriyor gibi duruyor. İlgilendirme kısmından öte borsa bu kadar yüksek bir hacim sahibi kesim tarafından çok kolay bir şekilde manipüle edilebilir bir hale gelebilir. Rekabet kurumlarının ve borsa profesyonellerinin bu durumu yakından takip altına alması ve gerekirse müdahale etmesi gerekir.

Faizlerin doların yükselmesi ile bile artmaması nedeniyle, liradaki değersizlik ve yoksulluk insanları borsaya yatırım yapmaya iten bir diğer nokta. Son bir yılda borsaya katılan kişi sayısı neredeyse 500 bin kişiyi aşmış bir durumda. Bu geçmiş 10 senedeki 50 bin kişilik katılımın neredeyse on katı olmakta.

borsa-ekim-haberi

borsa-ekim-haberi

Borsadaki artış ekonomideki pozitif bir göstergeymiş gibi dursada bu aslında insanların çaresizliğini gösterir bir olay olarak duruyor. Ekonomisi iyi olan ülkelerde borsadaki değer artışı beklenen bir durumdur. Yabancı yatırımcı ve zengin yerel yatırımcılar kar etmek amacıyla yerel borsadan kağıtlar satın alır ve satış gerçekleştiriler. Fakat borsaya giren yeni yatırımcılara bakıldığında bunların küçük ölçekli yerli yatırımcılar olduğu görünüyor. Bu yatırımcıları çoğu ise genç yaştaki insanlardan oluşmakta.

Ekim ayı borsadaki tarihi artış, ekonomi yöneticileri tarafından ekonomideki pozitif bir emare olarak gösteriliyor. Ne yazık ki bu göstergeler, istatistiki sayılar ve borsa yatırımcı özelliklerine bakıldığında gerçeği yansıtmamaktadır. Borsadaki rekorlar sosyolojik ve ekonomik problemlerin sonucundaki patlamalar nedeniyle gerçekleşmekte. Bu da insanların bu darboğazdan kurtulmak adına son bir çare olarak borsayı denediklerine bizi ikna ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir