2020 Yılında Yatırımda Dolar Mı Yoksa Altın Mı Daha Karlı?

Ülkemiz sosyolojik yapısı açısından ekonomik krizler sonrası insanlar kendilerini garanti altına almak amacıyla yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlar kulaktan dolma ya da tecrübe sonrası gerçekleştiriliyor. Türkiye’de en çok yatırım yapılan iki rezerv dolar ve altın. Peki 2020 yılında yatırımda dolar mı yoksa altın mı daha karlı? Gelin bu sorunun cevabını istatistiki bilgiler ışığında birlikte bulalım.

Bir ürünün fiyatını o piyasadaki arz talep dengesi belirler. Elbette ki bu sadece bir ürün için geçerli bir kural değildir. Para birimleri de enflasyon etkisi ile ürünler gibi değer kazanır ve kaybeder. Farklı ülke para birimleri gelişmekte olan ülkelerde rezerv para birimi olarak kullanılıyor. Ülkemizde dolar son yıllardaki kritik artışı sonucu en revaçta yatırım birimi konumunda.
Son aylarda altın iyi bir performans gösterdi. Tasarruf sahipleri ise altına yönelmeye devam etti. Çünkü döviz yatay bir seviyede ilerlemekteydi. Fakat dolar ve Euro’daki artış bu talebi tersine çeviren bir noktaya geldi.

dolar mı, altın mı karlı

dolar mı, altın mı karlı

İstatistik incelemelerinde dolar ve gram cinsinden altın baz alacağız. Zaman olarak da 2010-2020 yılları arasındaki kurlar göz önünde bulundurulacak.
2010 yılı dolar kuruna gidersek doları 2 liranın hemen altında görüyoruz. 2015 yılına kadar yatay ve düşük eğime sahip kur 2016 tarihinden sonra yukarı ve kritik bir eğimle hareket etmiş. Ve 4 liralardan 8 lira altına kadar çıkmış bir durumda bulunuyor.

2010 yılı gram altının değeri 60-65 liradan halka sunulur vaziyetteydi. Dolar ile paralel bir artış seyri gösteren altında son yıl ve aylarda dolardan daha sarp bir eğim görülmekte. Son 1 yılda 300 liranın hemen altında kendine yer bulan gram altın son 3 aydaki ataklar ile 500 liraya demir atacak vaziyete yaklaşmış bir durumda yer alıyor.

Bu iki istatistikten yola çıkarsak 2020 yılında yatırımda dolar mı yoksa altın mı daha karlı sorusuna rahatlıkla cevap alabiliriz. Merkez bankası her ne kadar dövizi baskılamak için faiz artırımına gitse de altın kolay kolay kazandığı değeri kaybeden bir varlık değil. Buradan yola çıkılarak altın almanın uzun vadede daha karlı olduğunu düşünebiliriz. Fakat kısa dönemli al satlardan kar etme amacında isek dolar ve Euro üzerinden anlık alım satım yapılabilir. Altında bu tür bir ticaret yolu izlemek şimdilik mantıklı görünmüyor.

Bir önceki yazımız olan Karadeniz’deki Gaz Keşfi Doları Etkiler Mi? başlıklı makalemizde karadeniz gaz ve karadeniz gaz dolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir